Lippaiad

Lippaed on enamlevinud aiatüüp esiaedade ehitamisel. Lippaedu kasutatakse ka kruntidevaheliste piiride eraldamiseks peamiselt kohtades, kus soovitakse rohkem privaatsust, või mis on tuultele avatud. Kohtades, kus on suuremad nõudmised privaatsuse, tuule või müra suhtes, paigaldatakse lauad väikeste vahedega või tehakse topeltlaudis.
Lippaia tunnuseks on vertikaalsed lipid horisontaalidel (põõnadel).
Puitmaterjalidest on võimalik valida hööveldatud ja saetud puidu vahel. Peamiselt kasutame lippide valmistamiseks 18/21*95 ja horisontaalideks (põõnadeks) 45*95 höövelmaterjali ja saetud materjali lippide valmistamiseks 22*100 ja horisontaalideks (põõnadeks) 50*100 materjali. Puitmaterjali viimistlemiseks kasutame puiduvärve, peitse (puidukaitsevahendid) ja puidu sügavimmutamist. Sügavimmutuse korral kasutatakse autoklaavset meetodit, kus kemikaal viiakse puitu vaakumi ja survefaasist koosnevas immutustsüklis. Lippaia puhul on võimalik anda aiale eripära lipiotste erinevate lõigete ja lipivahedega. Pakutavad lahendused on kandilise, kolmnurkse, ümara või 45° kaldega ülaservaga.
Postideks kasutame peamiselt pulbervärvitud või tsingitud nelikantmetallposte ja hinnalt soodsamaid sügavimmutatud prusse. Horisontaallauad (põõnad) kinnitatakse postide külge poltidega ja lippide kinnitamiseks kasutame välitingimustesse mõeldud kruvisid.

Rohkem pilte ja näidiseid puitaedade galeriist.