Puitaia ehitus

Puitaia ehitus peaks algama aia otstarbe määramisest: kas aed tuleb kruntidevaheliste piiride eraldamiseks, peab tagama privaatsust või takistama tuult ja müra. Vastavalt sellele saab valida sobiva aiatüübi, -kõrguse ja -postid. Vaata täpsemalt aia ehitus.

Postid ja postide paigaldus.

Postideks kasutame peamiselt pulbervärvitud või tsingitud nelikant metallposte profiiliga 60*60mm.

Kõigepealt tuleks betoneerida postid 2,5-3m vahedega. Reapostid paigaldatakse olenevalt pinnasest ja aia kõrgusest 60-90 cm sügavusele. Postide betoneerimisel tuleb jälgida, et postid oleksid ühes reas ja ühel kõrgusel. 2-3 päeva peale postide betoneerimist, olenevalt ilmast, saab hakata puitu paigaldama.
Puit

Puitmaterjalidest on võimalik valida hööveldatud ja saetud puidu vahel. Peamiselt kasutame lippide valmistamiseks 18/21*95mm ja horisontaalideks (põõnadeks) 45*95mm höövelmaterjali ja saetud materjali lippide valmistamiseks 22*100mm ja horisontaalideks (põõnadeks) 50*100mm materjali. Puitmaterjali viimistlemiseks kasutame puiduvärve, peitse, puidukaitsevahendeid ja puidu sügavimmutamist.

Lippaia ehitus

Lippaia puhul on võimalik anda aiale eripära lipiotste erinevate lõigete ja lipivahedega. Pakutavad lahendused on kandilise, kolmnurkse, 45° kaldega või ümara ülaservaga. Horisontaallauad (põõnad) kinnitatakse postide külge poltidega. Lippide kinnitamiseks kasutame välitingimustesse mõeldud kruvisid. Aialipid kinnitatakse horisontaalidele tavaliselt 20-30 mm vahedega. Kohtades, kus on suuremad nõudmised privaatsuse, tuule või müra suhtes, paigaldatakse lauad väikeste vahedega või tehakse topeltlaudis.

Horisontaallaudisaia ehitus

Horisontaallaudisaia puhul on võimalik anda aiale eripära kombineerides erinevate laualaiuste ja lauavahedega. Postide külge kinnitatakse puurkruvidega vertikaalsed lauad, mille külge paigaldatakse horisontaallauad.

Laudade kinnitamiseks kasutame välitingimustesse mõeldud kruvisid.

Kohtades, kus on suuremad nõudmised privaatsuse, tuule või müra suhtes, paigaldatakse lauad väikeste vahedega või tehakse topeltlaudis.

Puitaia ehitamiseks vajalikud materjalid on:

lipid, horisontaalid
postid
kruvid, poldid
betoon

Puitaia ehitusel kasutatavad töövahendid on:

postiaugu puur või labidas
kang
lood
suundnöör
kõrgusnöör või laserlood
akutrell